Bosch Bosch GWS9-115S 115mm Angle Grinder (110V)
The Bosch GWS9-115S features a anti-rotation protective guard, 900W motor for capable performance and direct motor cooling and long carbon brush enhance the lifetime of the tool. This model is also designed to offer outstanding user protection thanks to the PROtection switch that instantly switches off the tool when it is released, and this angle grinder has a 11500rpm 115mm disc, for excellent cutting robustness.