Fein Fein Select+ AKBU35PMQW 18V Cordless Magnetic Core Drill (Bare Unit)
Cordless universal magnetic core drill for up to 35 mm. Small and powerful single-speed cordless universal magnetic core drill with forward/reverse running, MT2 tool mounting, permanent magnet and maximum functionality for mobile working on the construction site. Extremely low-wear tool design with swivel-mounted motor cable protection hose for tough use in industry and manual trades. Small and light tool for continuously good work progress thanks to brushless FEIN PowerDrive motor with tacho electronics and FEIN HighPower storage battery with cells with high current capability. Flexibility for all mobile drilling work, such as core drilling, twist drilling, tapping, countersinking and reaming. FEIN HighPower Li-ion battery. Continually high power output with 75% higher current rating than a Li-ion battery for good work progress. Simple operating concept avoids mix-ups and can be clearly seen by the user.
Related Products :
Fein Fein Select+ AKBU35PMQW 18V Cordless Magnetic Core Drill 2×5.2Ah Batteries
Fein Fein KBU 35 MQW 1100W Magnetic Core Drill (110V)
Fein Fein KBU 35 MQW 1100W Magnetic Core Drill (230V)
Fein Fein KBM50Q 1200W Magnetic Core Drill (230V)