Hyundai Hyundai HYM460SP 46cm Self-Propelled Petrol Lawn Mower
The Hyundai HYM460SP is an effective, self-propelled, petrol lawn mower that is suitable for use on small to medium sized lawns. It has a larger cutting width that the HYM430SP model, this unit having the capacity to cut up to 460mm.It is powered by a 139cc, 4-stroke OHV petrol engine that provides the user with easy starting and low fuel consumption.The HYM460SP has six cutting heights, ranging from 25mm to 75mm, which allows you to tackle a variety of grass lengths and have more control over the finish of your cut.This product has a huge, easy to remove 70 litre grass collector which means you will spend less time emptying the bag and more time cutting your lawn.The folding handles also mean you can make the mower more compact which allows for easier storage in your shed or vehicle. The handle also has Operator Presence Control technology that means the engine will stop running if the user lets go of the handle. The HYM460SP is covered by a Hyundai 3 year platinum warranty.