Hyundai Hyundai HYM510SPE 173cc 51cm Self-Propelled Electric Start Lawn Mower
The Hyundai HYM510SPE is an effective, self-propelled, patrol lawn mower that is powered by a 173cc, 4-stroke OHV engine that provides easy starting with low fuel consumption. This model benefits from electric start functionality with recoil start backup.The HYM510SPe has a cutting width of 510mm with six different cutting heights ranging from 25mm to 75mm. This means the unit is perfect for lawns of all sizes and the differing cutting heights provide the user with more control over the finish of the cut.This product has a huge, easy to remove, 70 litre grass collector which means you will spend less time emptying the bag and more time cutting your lawn. This collector also comes with a full bag indicator so you know when it is time to empty it.The folding handles on this machine also mean you can make the mower more compact which allows for easier storage in your shed or vehicle.The handle is equipped with Operator Presence Control technology that ensures the engine will not run if you happen to let go of the handle.The HYM510SE is covered by a Hyundai 3 year platinum warranty.